مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از اتمام مرمت این اثر تاریخی تا پایان تابستان ۹۹ خبر داد.

اتمام مرمت مقبره چهارمنار تبریز تا پایان تابستان سال  ۹۹

به گزارش سهند آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت اثر تاریخی چهارمنار تبریز گفت: احداث این اثر همزمان با انتقال مرکز حکومت به تبریز بوده است و با توجه به ویژگی‌های فاخر آن، تقریبا در تمام نقشه‌های قدیمی تبریز نام چهار منار وجود دارد و ارزش آن موجب شده است تا نام محله در ادوار پیشین به چهار منار تغییر کند.

آبدار با تاکید بر ضرورت ساماندهی و صیانت از آثار تاریخی ادامه داد: در سال‌های اخیر مرمت و ساماندهی این اثر در دستور کار اداره کل قرار گرفته است و در سال جاری با اعتباری بالغ بر شش میلیارد ریال در قالب اقداماتی نظیر؛ بازسازی دیوار‌ها و اجرای پایه‌های آجری، حفر چاه و شمع بندی و استحکام بخشی دیواره­‌ها، ایجاد سرویس بهداشتی و … تداوم یافته است که تاکنون بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طبق برنامه ریزی صورت گرفته، در نیمه اول سال ۹۹ به پایان خواهد رسید.

در قسمت پایینی این بنای فاخر که در دوره‌های تاریخی مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است بقایای مربوط به دوره سلجوقی و در بخش فوقانی تزئینات دوره ایلخانی قابل مشاهده است. این بنا همچنین در دوره صفوی به طور کامل و در دوره قاجار بخش فوقانی گنبد آن مرمت و بازسازی شده است.

مقبره چهار منار تبریز که به شماره ۱۶۵۱۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اشتراک این خبر در :