به دنبال تجمع شماری از اهالی روستای مس سونگون در مقابل استانداری آذربایجان شرقی معاون سیاسی و امنتی استانداری اعلام کرده است:  پیگری مطالبات آنان در دستور کار قرار گرفته و به فرمانداری ورزقان و شرکت مس سونگون اعلام شده است.

به گزارش سهند، علیار راستگو به رسانه های خبری گفت : اهالی سونگون خواسته هایی دارند که این خواسته های امروز چهارشنبه جهت رسیدگی قانونی به فرمانداری ورزقان و شرکت مس سونگون منعکس شد .

جمعی از ساکنان روستای سونگون به آن چه که تصرف زمین های آن ها توسط شرکت مس سونگون اعلام شده امروز چهارشنبه در مقابل استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند.

آنان پلاکارد و دست نوشته های با مضامین “ما اهالی سونگون را بی پناه نگذارید”، “از مسئولان استان خواستار عمل به وعده ها هستیم”، “چرا مس سونگون را به حال خود رها می‌کنیم” “استاندار محترم لطفاً به مساله  ما ورود کنید ” را در دست داشتند.

 روستای سونگون در ۱۲۰ کیلومتری شمال تبریز و ۳۰ کیلومتری ورزقان قرار دارد و بسیاری از اراضی و معادن آن توسط شرکت مس سونگون تخریب و بهره برداری شده است .

ذخیره احتمالی این معدن بیش از یک میلیارد تن و ذخیره قابل استخراج آن (با توجه به اکتشافات انجام گرفته) حدود ۷۹۶ میلیون تن برآورد شده‌است که در مجموع کل ذخایر قطعی، احتمالی و ممکن در محدوده کانسار سونگون ورزقان حدود ۱/۷میلیارد تن سنگ مس با عیار ۰/۶۱٪ است. در این معدن غیر از فلز با ارزش مس، مولیبدن، طلا، نقره و دیگر عناصر با اهمیت به صورت فلزات همراه وجود دارند.

انتهای پیام/

اشتراک این خبر در :