مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی از کاهش ۱۰ درصدی جابجایی مسافر با ناوگان عمومی و افزایش ۲۰ درصدی مرگ و میرهای ناشی از تصادفات جاده‌ای در استان در سال گذشته خبر داد.

به گزارش آژانس خبری «فارق»، اروجعلی علیزاده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با بیان اینکه در ایران حمل و نقل جاده‌ای بر دیگر شیوه‌های حمل و نقل غالب است، گفت: ۹۰ درصد جابجایی بار و مسافر کشور از طریق ناوگان حمل و نقل جاده‌ای و ۱۰ درصد باقیمانده توسط ناوگان ریلی، هوایی و دریایی اتفاق می افتد.
وی، میزان جابجایی بار در سال گذشته توسط ۲۵ هزار دستگاه ناوگان موجود را ۱۹.۵ میلیون تن اعلام کرد و گفت: در این مدت ۵ میلیون و ۷۰۰ مسافر نیز توسط ۲۴۰۰ دستگاه ناوگان مسافری جابجا شده است.

میانگین عمر ناوگان مسافری استان از میانگین کشوری بالاتر است

وی، میانگین عمر ناوگان باری استان را ۱۱ سال اعلام و خاطرنشان کرد: میانگین عمر ناوگان مسافری استان ۲۰ سال است که دو سال از میانگین کشوری بالاتر می‌باشد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان با اشاره به اعتراض سال گذشته رانندگان در خصوص نرخ کرایه و تامین قطعات، از محاسبه کرایه براساس تن کیلومتر از آذرماه ۹۷ به بعد و نیز توزیع ۱۰۵ هزار حلقه لاستیک بین ناوگان باری و مسافری استان در یک سال گذشته خبر داد.

آغاز آسفالت‌ریزی در ۱۳ محور استان
وی، طول شبکه راه‌های ارتباطی استان را ۱۴ هزار کیلومتر اعلام کرد و افزود: با توجه به ارزش بیش از ۲۵۵ هزار میلیارد تومانی شبکه راه های استان، بایستی سالانه حداقل ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای حفظ و نگهداری آنها تخصیص یابد که متاسفانه این میزان در حال حاضر حدود ۱۲۰ میلیارد تومان می‌باشد.
وی با اشاره به تخصیص ۲۷۰ میلیارد تومان برای آسفالت ریزی در ۱۳ محور اصلی استان، گفت: حذف ۶۳ نقطه پرحاشیه در استان نیز در اولویت قرار دارد که ۳۵ مورد آن امسال انجام می‌شود. 
علیزاده در ادامه سخنانش از افزایش ۲۰ درصدی فوتی تصادفات جاده‌ای استان در سال ۹۷ نسبت به سال ماقبل آن خبر داد و افزود: در سه ماهه اول سالجاری نیز میزان فوتی ها با افزایش روبرو بود که خوشبختانه در تیرماه و ۲۰ روز اول مرداد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
وی، تصادفات جاده‌ای را مقوله‌ای چند وجهی دانست و تصریح کرد: کاهش میزان تصادفات و مرگ و میرهای جاده‌ای از عهده یک نهاد و دستگاه برنمی‌‌‌آید و حدود ۲۴ دستگاه از آموزش و پرورش گرفته تا بهداشت و درمان بایستی آستین بالا بزنند.

سهم ۱۷ درصدی ناوگان عمومی استان در جابجایی مسافر
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان‌شرقی، عامل انسانی، فرهنگ رانندگی و مسایل اقتصادی را عمده عامل تصادفات جاده ای اعلام کرد و گفت: سالانه ۱۳ الی ۱۷ درصد بر شمار ناوگان حمل و نقل کشور افزوده می‌شود که یکی از دلایل افزایش میزان تصادفات محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته با کاهش ده درصدی جابجایی مسافر از طریق ناوگان عمومی مواجه بودیم، افزود: سال ۹۷، تنها ۱۷ درصد مسافران توسط ناوگان عمومی جابجا شده است و تنها ۶ نفر در اثر تصادفات ناوگان عمومی جان خود را از دست داده است.
علیزاده، یکی از دلایل مهم در کمرنگ شدن گرایش به استفاده از ناوگان عمومی در کشور را پایین بودن قیمت فراورده‌های نفت و گاز بویژه بنزین اعلام کرد.

احداث پایانه مسافربری وظیفه شهرداری‌هاست
مدیرکل راهداری و حمل نقل جاده ای آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی مبنی بر نبود پایانه مسافربری در برخی از شهرستان ها از جمله ورزقان گفت: احداث پایانه مسافربری جزو وظایف شهرداری هاست. چنانچه شهرداری ورزقان نسبت به احداث پایانه مسافربری اقدام کند، راهداری آماده است مجوز لازم برای متقاضیان ایجاد شرکت مسافربری در این شهرستان را صادر کند.
علیزاده همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص وعده احداث راهدارخانه در گردنه قینر – طرزم، اظهار داشت: آذربایجان شرقی یک منطقه صد درصد کوهستانی با ده ها گردنه برفگیر است. بر همین اساس، تعداد تقاضاها برای ایجاد راهدارخانه در استان بالاست.

وی، با بیان اینکه امکانات راهداری اجازه احداث راهدارخانه در تمام گردنه‌ها را نمی‌دهد، افزود: احداث راهدارخانه‌ها بر حسب ترافیک، نوع جاده و جمعیت ساکن منطقه انجام می شود. 
مدیرکل راهداری و حمل نقل جاده ای استان، ادامه داد: برای حل این مشکل، در فصول برفی سال با استقرار اکیپ های راهداری سیار در نزدیکترین روستاها به گردنه‌های صعب العبور، نسبت به بازگشایی گردنه ها اقدام می شود. 
وی، تعداد راهدارخانه های استان را ۴۰ مورد اعلام کرد و گفت: این تعداد در فصل زمستان به ۸۵ مورد می رسد.
علیزاده، با اشاره به خرید قطعه زمینی برای احداث راهدارخانه در گردنه قینر – طرزم، گفت: ابلاغ لازم برای احداث راهدارخانه در این مسیر از سازمان راه و شهرسازی اخذ شده است.

اشتراک این خبر در :