مهلت ۱۸۰ روزه آمریکا به ایران برای اجرای تحریم ها به پایان رسید و در نهایت از امروز دور دوم تحریم های آمریکایی آغاز شد. اما بازار خودرو که توقع می رفت در این روز نوسان قیمتی را تجربه کند، در سکوت ماند و قیمت های روزهای گذشته که گواه ثبات و رکود بازار را می داد را تکرار کرد.

بازار خودروهای داخلی که طی سه ماه اخیر نسبت به هر اتفاقی از خود واکنش نشان داده است، امروز در کمال ناباوری بدون تغییر ماند و تنها در چند مدل خودرویی افزایش قیمت ۵۰۰ هزار تا دو میلیون تومانی را رقم زد که به گفته فعالان بازار، این نوسان قیمتی نیز تحت تاثیر نرخ ارز بوده است.

در همین زمینه سعید موتمنی- رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو به خبرنگار خودروکار اظهار کرد: نه تنها از ابتدای این هفته، بلکه از امروز صبح نیز بازار خودرو تغییر قیمت چندانی نداشته است و طی روزهای اخیر که دلار از پله ۱۳ هزار به ۱۵ هزار تومان رسید، برخی خودروها را تا حدی درگیر افزایش قیمت کرد.

او ادامه داد: البته خودروهای داخلی و مونتاژ نیز تا دو میلیون تومان افزایش قیمت داشتند. پژو ۲۰۷، تندر ۹۰ و پژو ۴۰۵ مجددا با ۵۰۰ هزار تا دو میلیون تومان تغییر قیمت داشتند.

به گفته موتمنی، اگر طی روزهای آینده نرخ ارز مجددا ریزش داشته باشد، مجددا کاهش قیمت خودرو را شاهد خواهیم بود. اما تا زمانی که نوسان بازار ارز وجود دارد، در بازار خودرو نیز همین رویه نوسان وجود دارد.

رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تصریح کرد: یکی دیگراز مشکلات، نوسان قیمت خودرو نیز به عرضه خودروها بر می گردد که اگر عرضه خودروها مرتب صورت گیرد، دیگر نوسان قیمتی در خودروهای داخلی به وجود نخواهد آمد.
او تاکید کرد: در همین میان، قیمت خودروهای وارداتی حدود دو هفته ای می شود که تغییر قیمیت نداشته و ثابت مانده است.

موتمنی افزود: هنگامی که تقاضای خرید در بازار کم است و به ندرت خودروهای وارداتی به بازار تزریق شود، قیمت های افزایش یافته طی ماه های اخیر نیز کاهشی می شوند. چرا که در حال حاضر تقاضای خرید وارداتی ها بسیار کاهش یافته است.

به گفته او، در حال حاضر عرضه خودرو در بازار کم است و بازار نسبت به تعدیل قیمت ها مقاومت می کند.
رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو با اشاره به تحویل خودروهای داخلی که طی ماه های گذشته پیش فروش شدند، اظهار کرد: تحویل این تعداد خوردوی مشخص چه در خرداد سال ۹۸ چه در زمستان امسال، باید در جهت تنظیم بازار باشد و فروش صرف خودروها.

او ادامه داد: اگر شرکت های خودروساز نمی توانند بازار را مدیریت کنند و نیاز بازار را تامین کنند، پس باید بیشتر تلاش کنند. چرا که در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی بالا است و اگر بازار توان عرضه به موقع خودروها را ندارد و مدام بازار با نوسان قیمتی همراه است، باید واردات خودرو به کمک داخلی ها آید. البته در این میان نوسانات یک تا دو میلیون تومانی قیمت خودرو که تحت تاثیر بازار ارز است، ملاک افزایش قیمت نیست.

رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تاکید کرد: اکنون صحبت کیفیت خودروهای داخلی و عرضه کم آن ها به بازار فراموش شده است و همه مباحث فقط به قیمت خودرو بسنده شده است. در حالی که اگر به عرضه خودروها توجه بیشتری شود، بازار بهتر از گذشته مدیریت خواهد شد.

اشتراک این خبر در :