رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار شورای شهر تبریز اجرای برخی از سیاستهای تشویقی سرمایه گذاری و توزیع عادلانه ثروت در مناطق را عاملی برای فقر زدایی در مناطق کم برخوردار دانست.

به گزارش سهند به نقل از فارس، غلامحسین مسعودی‌ریحان در نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری  و بهبود فضای کسب و کار با اشاره به یکی از اقدامات صورت گرفته به جهت برنامه‌ریزی برای توزیع عادلانه سرمایه‌گذاری در سطح شهر و مناطق کم برخوردار اظهار داشت: به وسیله این برنامه مناطق در چهار حالت برخوردار، نیمه برخوردار، متوسط و ضعیف تقسیم‌بندی شده و هر منطقه با عناوین مسکونی، تجاری، فرهنگی- خدماتی و مختلط در چهار رتبه و در مجموع ۱۳ بخش تقسیم شده و تمام مناطق تبریز ۱۳۰ محله را شامل می‌شود.
وی ضمن توضیح در خصوص چگونگی اجرای این طرح تصریح کرد: در صورت موافقت اعضا کمیسیون می‌توان روند جذب سرمایه‌گذار را بهبود بخشید.
مسعودی‌ریحان اضافه کرد: در این تقسیم‌بندی میزان تخفیفات و تسهیلات در نظر گرفته شده به نسبت ارزش معاملاتی منطقه متغییر خواهد بود.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد: این روش با تشویق سرمایه‌گذاران به سمت سرمایه گذاری در مناطق نیمه محروم و محروم موجب برخورداری این مناطق از امکانات تفریحی و تجاری می‌شود.
نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به سیاست‌های تشویق سرمایه‌گذار گفت: این امر عاملی برای حفظ منابع مالی، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و در نتیجه توسعه شهر خواهد شد.
سونیا اندیش اضافه کرد: سرمایه گذاری در ایران بصورت چند بخشی بوده و متاسفانه نمی‌توان مدعی بود که صفر تا صد آن در اختیار یک نهاد یا ارگان است.
وی با اشاره به مشوق‌های سرمایه‌گذاری اظهار داشت: این طرح در نوع خود قابل اجرا و مفید بوده و در صوت اجرای سریع آن می‌توان به نتایج مثبتی در این زمینه دست یافت.
این عضو کمیسیون ضمن درخواست ایجاد برخی تغییرات تصریح کرد: در طرح مذکور تقسیم‌بندی تبریز به ۱۳۰ محله  و تقسیم هر محله به ۱۳ قسمت مختلف موجب پیچیدگی در اجرای طرح خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمایش مجتمع‌های تجاری در سطح شهر تبریز گفت: بسیاری از مجتمع های تجاری شهر تبریز بلا استفاده و یا نیمه متروک باقی مانده است.
اندیش ادامه داد: در این آمایش و بررسی موقعیت مکانی و حتی طبقه مورد استفاده برای امور تجاری باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که ساخت مراکز تجاری در طبقات زیرزمینی در اکثر مواقع باعث کاهش رونق خرید و فروش می شود.
نایب رییس شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: سرمایه کلانی در بسیاری از مراکز تجاری بلا استفاده باقی مانده است.
وی با اشاره به برخی از این مراکز تجاری گفت: برای احیا شهر تبریز نیازمند خارج کردن شهر از این وضعیت هستیم.
اندیش ادامه داد: تبریز پر از زمین هایی است که مسکن و شهرسازی می‌تواند در قبال بدهی‌های خود به شهرداری این زمین‌ها را تهاتر کند.
غلامحسین مسعودی ریحان نیز ضمن تایید این سخنان در ادامه تصریح کرد: خروج شهرداری از رکود با استفاده از امکانات موجود و جذب گردشگر امکان پذیر است.
وی تاکید کرد: طرح فعلی برای توزیع گردشگر در تمام مناطق تبریز موجب میشود تا  دیدگاه ها از حالت یکجانبه خارج شده و تمام ۱۳۰ محله تبریز به جهت سرمایه گذاری در یک ردیف قرار گیرند.
سعید نیکوخصلت دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز با اشاره به ایجاد زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه گذار گفت: منطقه تاریخی هشت شهرداری تبریز پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر را دارد.
وی ادامه داد: اما متاسفانه زیرساخت‌هایی که منجر به معرفی بیش از پیش این پتانسیل باشد ایجاد نشده است.
نیکوخصلت تصریح کرد: ساخت هتل و مراکز تفریحی و ایجاد پیاده راه و اتصال مکانهای تاریخی به وسیله پیاده راه ها به هم موجب خروج برخی از مکانهای تاریخی از وضعیت فعلی شده و حتی سرمایه گذاران را به این سمت سوق می دهد.
در پایان این جلسه طرح ارائه شده برای معرفی در صحن علنی شورا به تصویب اعضا کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار رسید.

اشتراک این خبر در :