ژائله، فعال اقتصادی آذربایجان شرقی و رئیس اتاق بازرگانی تبریز می گوید: ۲۷ میلیارد تومان کل فروش ماشین‌سازی بود و کارخانجات بلبرینگ‌سازی، کمپرس‌سازی، لیفتراک‌سازی هم به خاطر معضلاتی تعطیل شدند و به عبارتی دومینوی تعطیلی واحدهای اقتصادی به راه افتاده بود.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: واقعا اگر من اهلیت ندارم پس چه کسی اهلیت دارد.

 من اهلیت ندارم پس چه کسی اهلیت دارد/ یک عده دلال تولیدهای مادر آذربایجان را به تعطیلی کشاندند

به گزارش آوای سهند به نقل از فارس، یونس ژائله در اولین نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران آذربایجان‌شرقی در اتاق بازرگانی تبریز اظهار کرد: تلاش داریم تا با کمک رسانه مشکلات تولیدکنندگان را حل کرده و در جامعه با ایجاد انگیزه و امید بتوانیم صادرات و بازار جدید را فراهم آوریم.

جزئیات خرید کشت و صنعت مغان

ژائله در مورد طرح شبهه هایی در خصوص خرید کشت و صنعت مغان توسط وی گفت: در رابطه با واگذاری این منطقه، نفر اول انتخاب نشده بودم و نفر اول فرد دیگری بود که بعدها اهلیت این فرد لغو شد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز ادامه داد: نفر دوم ما بودیم که واگذار شد و معتقدم که دشت مغان نیز بخشی از آذربایجان است و هدف ما این است تا این بخش صنعتی که سه سال در دست دولت بود و به سمت نابودی حرکت می‌کرد و  ضررده بود، هر چند در حال حاضر نیز تنش‌هایی وجود دارد ولی تلاش برای توسعه داریم.

رئیس اتاق تبریز بیان کرد: وقتی یک‌هزار و ۵۰۰ نفر نیروی پیمانکار در کشت مغان با حقوق یک میلیون بود و  بیمه آنها گاهاً پرداخت می‌شد ولی الان در مجموعه کشت و صنعت مغان بر اساس حقوق پایه برای هر نیرو حقوق ۳ میلیون دریافت می‌کنند و پیمانکارانی زیادی برای استخدام می‌آیند و الحمدالله  روند آرام و رو به توسعه را در کشت و صنعت مغان داریم.

وی ادامه داد: بعد از واگذاری این صنعت برای ۵۰۰ نفر آگهی استخدام دادیم که تاکید کرده بودیم تا افراد ساکن مغان ثبت‌نام کنند که ۵۴۹ نفر از متقاضیان مدرک دکترای داشتند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز گفت: قبلاً منابع را به تاراج می‌بردند ولی الان با افزایش تکنولوژی و روند رو به رشد در حال رفع مشکلات این سرمایه بزرگ آذربایجان هستیم.

وی افزود: واقعا اگر  من اهلیت ندارم پس چه کسی اهلیت دارد، چراکه من متخصص کشاورزی هستم و دوست دارم تا مغان هم آباد شود.

ژائله خاطرنشان کرد: ۲۷ میلیارد تومان کل فروش ماشین‌سازی بود و کارخانجات بلبرینگ‌سازی، کمپرس‌سازی، لیفتراک‌سازی هم به خاطر معضلاتی تعطیل شدند  و به عبارتی دومینوی تعطیلی واحدهای اقتصادی به راه افتاده بود.

 یک عده دلال تولیدهای مادر آذربایجان را به تعطیلی کشاندند

وی ادامه داد: متاسفانه یک عده دلال تولیدهای مادر آذربایجان را به تعطیلی کشاندند و در حال حاضر تلاش داریم تا با ایجاد کنسرسیوم‌هایی مشکلات ماشین‌سازی را حل کنیم  ولی بر اساس مدل واگذاری احتمال باز پس‌گیری وجود دارد.

رئیس اتاق تبریز با تاکید بر اینکه کارخانه ماشین‌سازی منحصر به‌فرد و نمونه است و در خاورمیانه افتخار بوده و برند تبریز به شمار می‌رود، تصریح کرد: اینکه ماشین‌سازی ماهیت عوض کند یک کار اشتباهی است ولی استفاده از امکانات مجموعه و فعال کردن آن یک موضوع بهینه است، چراکه باید تلاش شود تا درآمد ۳۰ میلیارد تومانی آن به ۳ هزار میلیارد تومان تولید برسد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در ادامه به موضوع صادرات به ترکیه، گفت: تراز  صادرات به ترکیه مثبت است و تلاش می‌کنیم تا به تعادل برسانیم و از بحران و محدودیت‌های ناشی از تحریم به خوبی خارج شویم که یک شبه حل کنند.

وی توضیح داد: ۳۳ درصد منابع در اختیار بانک‌های خصوصی است و جای تاسف است که منابع را در استان جذب کرده و در شهر دیگر اموال بسازیم و به این منظور استان در جایگاه هجدهم منابع قرار گیرد.

ژائله متذکر شد: اتاق تبریز طرفدار چپ و راست نبوده و هدفش خدمت به مردم است و جای هیچ لابی‌گری نبوده و با شعار کامیابی پیش می‌رویم.

اشتراک این خبر در :