طرح ملی مسکن در حالی آغاز می‌شود که استان‌هایی مانند آذربایجان‌شرقی که بیشترین حاشیه‌نشین را دارند در این طرح گنجانده نشده‌اند.

 چند روزی است که رسانه‌ها از آغاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن سخن می‌گویند. طرحی که در کمتر از دو سال باقی مانده به عمر دولت در حال کلید خوردن است و بعید به نظر می‌رسد که در پایان عمر دولت حتی نیمی از این طرح نیز محقق شود. طرح ملی مسکن جایگزین دولت برای طرح مسکن مهر است که مسئولین دولت فعلی آن را “مضخرف” و “غول تورم” می‌نامیدند. این طرح در راستای همان مسکن اجتماعی که در سال ۹۲ و پیش از انتخابات ریاست جمهوری توسط حسن روحانی وعده داده بود، اجرا خواهد شد.

طرح ملی مسکن در چه استان‌هایی آغاز خواهد شد؟

۱۰ استانی که ثبت‌نام طرح اقدام ملی تولید مسکن در آن انجام می‌شود شامل سیستان و بلوچستان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قم، چهارمحال و بختیاری، کردستان و گلستان است. این در حالی است که دو استان آذربایجان‌شرقی و خراسان رضوی که بیشترین حاشیه‌نشین در کشور را دارند در مرحله اولیه در این طرح قرار ندارند.

از طرفی بنا به گفته سرپرست معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اجرای این طرح در کلانشهرهایی مانند تبریز انجام نخواهد شد و زمین در شهرهای جدید مانند سهند در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت! شهرهایی که به واسطه مسکن مهر ایجاد شده‌اند و هنوز دولت نتوانسته امکانات لازم در این شهرها را برای ساکنانش فراهم کند و با توجه به نبود زیرساخت‌ها افزایش مسکن و جمعیت در شهرهای جدید علاوه بر اینکه مشکل‌زا خواهد بود، نه تنها کاهش قیمت مسکن را در پی نخواهد داشت بلکه قیمت مسکن در شهرهایی مانند شهر جدید سهند را افزایش داده و قدرت خرید قشر ضعیف را کاهش خواهد داد.

مسکن نیازمندان یا بساز بفروش‌ها؟

از آنجایی که بنا به قوانین جدید دولت نمی‌توان زمین رایگان در اختیار مردم قرار دهد در این طرح آمده است که باید حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت مسکن به صورت سپرده نزد بانک‌ها باقی بماند و بعد از آن نیز متقاضی توانایی پرداخت هزینه ساخت را مازاد بر تسهیلات بانکی داشته باشد. یعنی اگر بر فرض هزینه ساخت یک واحد مسکونی ۲۰۰ میلیون تومان باشد متقاضیان باید ۶۰ میلیون تومان نزد بانک سپرده‌گذاری کنند و علاوه بر این مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان نیز هزینه ساخت را تامین کنند! در حالیکه با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی قطعا ساخت منزل مسکونی بسیار بیشتر از این هزینه خواه داشت.

با یک حساب سرانگشتی متقاضیان باید رقمی نزدیک به ۲۵۰ میلیون تومان برای این طرح مسکن داشته باشند و این با شعار طرح مسکن ملی برای دو دهک ضعیف جامعه مغایرت دارد! در شهرهایی مانند شهر جدید سهند افراد می‌توانند با نیمی از این مبلغ صاحب خانه شوند و ممکن نیست کسی برای ساخت خانه در شهرهای جدید چنین مبلغی را بپردازد مگر بساز و بفروش‌ها.

بساز و بفروش‌ها می‌توانند با کمترین هزینه و با تامین سپرده بانکی کارهایشان را آغاز کنند و در نهایت به قیمت بالاتری از قیمت تمام شده آن را به مردم بفروشند که نتیجه این طرح افزایش قیمت مسکن در شهرهای جدید خواهد شد!

سایت مورد نطر در دسترس نمی‌باشد!

علی‌رغم این مشکلات طرح ملی مسکن از همان آغاز ابتدا نیز دچار مشکل شده است. با وجود اینکه مسئولین وزارت مسکن اعلام کرده بودند که از هفدهم آبان ثبت‌نام شروع خواهد شد مراجعه‌کنند گان به سایت با اطلاعیه زیر مواجه می‌شوند:

اشتراک این خبر در :