سامانه اندازه‌گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس صرفا در تهران و شیراز راه اندازی شده است و ظاهرا سلامتی جان مردم در کلانشهرها برای مسئولین امر اهمیت زیادی ندارد

 

یکی از نگرانی‌هایی که با ورود ابزار دیجیتالی به زندگی افراد افزایش یافته، بیماری‌های ناشی از تشعشعات رادیویی است. با افزایش بیماری‌های جوامع امروزی از جمله سرطان‌های شناخته‌شده و ناشناخته، این گمان میان عامه مردم تقویت شده و بسیاری تصور می‌کنند تشعشعات حاصل از دکل‌های موبایل یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلاء به انواع سرطان است، هرچند این موضوع تاکنون به صورت علمی ثابت نشده است.

اگرچه ضرر تشعشعات رادیویی به اثبات نرسیده، اما برخی همچنان نگران تأثیرات آن بر بیماری‌ها و خصوصاً سرطان‌های مختلف هستند. البته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تشعشعات پرتوهای رادیویی را به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌کند که غالباً این تشعشعات کمتر از حد استاندارد ملی است که می‌تواند نگرانی‌ها را در این مورد کاهش دهد.

سامانه اندازه‌گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس به منظور پایش تشعشعات تجهیزات رادیویی مطابق حدود استاندارد ملی ایران به شماره ۸۵۶۷ و کمیسیون بین‌المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیریون ساز (ICNIRP)، با نصب ۷۰ ایستگاه ثابت در شهر تهران و ۱۸ ایستگاه ثابت در شهر شیراز راه‌اندازی شده است. مطابق با استانداردهای اعلام‌شده، حدود پرتوگیری امواج الکترومغناطیسی ۲۸ ولت بر متر است که در نمودار مربوط به هر ایستگاه، به صورت خط‌چین قرمز مشخص شده است.

ساکنین تهران و شیراز با مراجعه به سایت و انتخاب بخش رگلاتوری منطقه خود، شدت میدان انتخاب شده و داده‌ها بر اساس بازه‌ی انتخابی را دریافت می نمایند.

کلانشهر تبریز با داشتن جمعیتی میلیونی و مخصوصا درصد بالای خشونت های خیابانی و بودن منطقه ای کوهستانی شدیدا نیازمند به وجود این سامانه می باشد.

اشتراک این خبر در :